• BearUPPER MORELAND HIGH SCHOOL
    &
    UPPER MORELAND BOOSTER CLUB

    _________________

    SPORTS HALL OF FAME
     
     
      The current members of the UMHS Sports Hall of Fame are listed below. The Sports Hall of Fame was established to uphold the standards and prestige of our athletic program and to recognize those alumni who best exemplified those high standards while participating in athletics in Upper Moreland High School.  It gives us great pride to present them to you. 
        
     
    2019 Inductees 
     
     
     2019
     
     
    2019 Inductees (L-R):
    Scott Trimble ('83) Basketball and Baseball; Dolores Seiberlich Rossman, ('89) Basketball and Softball; 
    Grace Gebhardt Nicholson, ('53) Field Hockey and Basketball; David McHugh ('77) Baseball and Soccer;  Sue Stanley Faust ('52) Field Hockey and Basketball; Front Row Robert Tierney ('60) Football, Basketball and Baseball.
    Outstanding Coach  - Scott Schoaff  for Coach George Hollenden  
     and
    Outstanding Team -1950 UMHS Football Team, 1954-55 Boys Basketball Team and
    1973 Boys Soccer Team - Mr. James Kilmer Coach of the team . 
     
     
    2017 Inductees
     
    2017 UMHS
     
     
    2017 Inductees (L-R):
    Peter Coyne ('93) Football, Wrestling and Track; L. John DeLaurentis ('55) Football and Track; 
    Christian Lear ('88) Swimming; Julie Martinez Bowles ('96) Field Hockey, Lacrosse and Basketball;
    Outstanding Coach  - John Heins ('63), Robert Hewko ('78) Football and Basketball; 
    Outstanding Coach -Stan Raytinsky (posthumously), and
    Outstanding Team -1989 UMHS Field Hockey Team . 
     
     
     
     
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
     
    2014 Inductees 
    2014
     
    2014 Inductees (L-R):
    Renee Clarke ('83) Basketball, Field Hockey, Softball; James Foulke ('54) Baseball, Basketball, Football;  Leigh Ann Hamilton Jackson ('00) Soccer, Field Hockey and Basketball;  Carl Belfatti ('55) Baseball, Basketball;  Louis Hauser  ('51) Football, Basketball; and Ralph Stewart ('55) Football, Track (posthumously)
    Outstanding Coach - Dr. Joseph Wesley (posthumously, sister accepted the award on his behalf).
     
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
     
    2012 Inductees 
    2012
     
     
    2012 Inductees (L-R):
    Todd Kochersperger ('93) Baseball, Basketball, Soccer; Cynthia Breyer ('94) Basketball, Field Hockey, Lacrosse; Michael Richino ('59)Baseball, Basketball, Football;  Christine Wuchter Dunleavy  ('89) Field Hockey, Track;
    Michael Desmond ('77) Football, Track.
     
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
     
    2006 Inductees  
    Layer
    Scott Layer ('86)
    L_Rebane
    Lisa Rebane Ewanchyna ('92)
    J_Schneider
    James Schneider ('65)
    S_Hilton

     F. Scott Hilton ('72)
    B_Knipe

    Bruce Knipe ('72)
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    2005 Inductees
    2005
     
                                            
     
    2005 Inductees (L-R):
     Kenneth Luck ('78), Brenda Lear ('91), Lee Yoder ('49),
    JimTriantfilou ('51), and Robert Mathers ('53)

     

     
Last Modified on February 8, 2019